Yer Fıstığı Ve Faydaları

Yer Fıstığı Ve Faydaları

Bitki krallığında zengin bir protein kaynağı olan yerfıstığı, sağlığa inanılmaz faydalı ve çiğ, haşlanmış,kavrulmuş olarak yediğimiz yerfıstığı’nın yağı ve ezmesi de lezzet şöleni yaşatmakta.İçerdiği zengin besinler yardımıyla sağlığımıza büyük katkıda bulunur. Mide kanserine yakalanma riskini azaltan fıstık, cilt sağlığını korur, kalp sağlığına iyi gelir, antioksidan özelliğinden dolayı genel sağlık için faydalıdır. Fıstık, vücut geliştirme yapan kişiler tarafından bolca tüketilir, sağlıklı gelişmeye yardımcı olur. Fıstık güçlü bir anti oksidan olduğu için iç organlar dahil deri hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.Sindirim sistemine faydalıdır. Özellikle kanserine yakalanma riskini minimuma indirebilir. Şimdi faydalarından bahsedelim;

Kolon kanserine Fıstık faydalıdır

Fıstık özellikle kadınların kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir.Haftada en az iki kaşık fıstık ezmesi yemek, kadın ve erkeklerde kolon kanserine yakalanma oranını % 27 ila %58 azaltır. Fıstığın bu özelliği kadınlar ve erkekler için faydalarından sadece biridir.

Fıstık Mide Kanserini engeller  

Fıstık yüksek oranda polifenolik asitler içerir.Böylece P-Kumarik asitler kanserojen nitro aminoların çoğalmasını azaltarak mide kanserine yakalanma riskini azaltır.

Sinir Hastalıklarına Fıstık Faydalıdır

Fıstığın içerdiği polifenolik asitler, kalp sağlığı yanında sinir sağlığı içinde faydalıdır. Bunun yanında viral, fungal enfenksiyonları engeller. Fıstık aynı zamanda ALZHEİMER hastalığına faydası vardır.

Fıstığın Safra Taşlarına Faydaları

Fıstık veya fıstık ezmesi safra kesesi sağlığına faydalıdır.Haftada sadece 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, safra kesesinde taş oluşumunu engellediği gibi, safra kesesi sağlığını da korur.

Fıstık Kolestrole iyi gelir

Fıstık kolesterol için faydalıdır. Kötü kolestrolü düşürüp iyi kolestrolün yükselmesini sağlar Mono doymamış yağlar ve oleık asitler içeren fıstık, kroner kalp hastalıklarını önler.

Depresyona Karşı Fıstık

Fıstık triptafon düşük serrotine seviyesini yükselterek, depresyona neden olan nedenleri ortadan kaldırmayı sağlar. Fıstık, ayrıca genel anlamda sinir sağlığı için faydalıdır.

Fıstık Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Haftada en az iki kere iki yemek kaşığı fıstık ezmesi yemek özellikle kadınlarda obezite sorunun ortadan kaldırabilir.Sabah kahvaltılarında az miktarlarda fıstık ezmesi yemek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Fertiliteye Yardımcı olur

Gebelik öncesi veya esnasında fıstık tüketimi, folik asit oranını %70 azaltır. Böylece  döllenmeye yardımcı olurken,düşük riskini azaltır.

Fıstık Kan Şekerini Düzenler

Fıstığın içerdiği besinler, yağ karbonhidratlar kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar.

Fıstık İnme Riskini Azaltır

Yer fıstığı başta olmak üzere, diğer fıstık türlerinin içerdiği resveratrol, nitrik oksit üretimini arttırarak kalp vuruşlarını dengeler. Böylece kalp sağlığına faydalı olurken, inme ve kalp krizi riskini azaltır.

 • Fıstık gelişmeye faydalıdır. Özellikle yer fıstığının içerisinde bulunan amino asitler, sağlıklı büyüme ve vücut geliştirme için faydalıdır.
 • Fıstık yüksek konsantrosyanlarda antioksidandır.Fıstık, haşlanarak tüketildiğinde içerdiği antioksidanlar daha etkili duruma gelir böylece, biokanin-A ve genestesin 2 ila 4 katına yükselir, böylece vücutta serbest radikallerin etkisini kırarak genel sağlığa faydalı olur.
 • Vitamin ve minarel deposu fıstık B6, B9 vitaminleri yanında, niasin, ribovlavin, thıamin gibi, vitaminlerin yanında, sağlık açısından çok fazla faydalı olan pantotenik asit içerir.Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko fıstığın içerdiği minarellerin bazılarıdır. Fıstığın içerdiği yukarıda sıraladığımız vitamin ve minareller, organların sağlığı açısından hayati önem taşırlar.
 • Enerji deposu fıstık içerdiği yüksek değerdeki vitaminler, minareller ve antioksidan özelliği fıstığı güçlü bir enerji kaynağı yapar.
 • Sedef hastalığına faydalıdır. Fıstık ayrıca egzama, cilt kızarıklıkları gibi deri hastalıklarına iyi gelir.
 • Fıstığın protein içeriği hücre sağlığı için faydalıdır.
 • Yer fıstığı, beyin hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Fıstık, oksitlerin sağlıklı şekilde bünyeden atılarak temizlenmesini sağlar.
 • Cildin daha sağlıklı kan akışını sağlayan fıstık, genel cilt sağlığı için faydalıdır.
 • E vitamini içerdiğinden dolayı fıstık, zararlı güneş ışınlarından cilt ve deriyi korur.
 • Fıstık ezmesi yüz maskelerinde cildi ölü hücrelerden ve kirden temizlemek için kullanılmaktadır.
 • Fıstık genel saç sağlığı için oldukça faydalıdır. omega 3 yağları içeren fıstık, saçların dökülmesini engeller ayrıca yumuşak ve parlak görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Yer fıstığı sindirim sistemine faydalıdır. Sindirim sistemi sağlığını koruyan vitaminler içerir.
 • Cinsel gücü arttıran yer fıstığı, sağlıklı cinsel hayatın bir parçası olabilir.
 • Sağlıklı kas ve kemik yapısının oluşmasını sağlayan yer fıstığı, kemikleri güçlendirir.
 • Kandaki kolestrol seviyesinin düşmesini sağlayan yer fıstığı, böylece kalp ve damar sağlığını korur.
 • Yer fıstığı zihin sağlığını destekler, zihin fonksiyonlarının sağlıklı işlemesi için faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?