Solaklık

Solaklık

Sağ elimizin yerine sol elimizi kullanma alışkanlığıdır. İki elini aynı derecede ustalıkla kullanabilen şahısların miktarı oldukça azdır. İnsanların bir çoğu, çoğu işlerinde sağ, bazı işlerinde de sol ellerini kullanmayı tercih ederler. Genellikle sol elini kullananlar ise her toplumda mevcut olup, sayıları azdır. İşte bu kişilere solak” denir.Bir çok işte devamlı olarak aynı elin kullanılması insanlara mahsus bir davranıştır.

Solaklığın sebepleri hususunda çeşitli görüşler ileri sürülmüş, fakat kesin sebebi bulunamamıştır.İrsiyetle geçtiğine inanılmaktadır. Beyindeki konuşma merkezi,sağ elini kullananlarda sol beyin yarım küresindedir. Solaklarda ise bu merkez, sağ beyin yarım küresindedir.Solaklık, erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir. sol eli kullanmakla, sol ayağı kullanmak arasında bir münasebetin mevcudiyetinden söz edilebilir.Solaklar,sağ gözlerini ,sağ elini kullananlar ise, sol gözlerini daha ziyade kullanmaktadır.

Eskiden olduğu gibi solak çocuklara, sağ ellerini kullanmaları için yine baskı yapılmaktadır. Bu konuda telkin faydalı olabilir, fakat yapılacak bir aşırı baskı çocuğa olumsuz tesirler yapılabilir. Çocukta etrafına uyum sağlayacak kabiliyette olmadığı zannı uyanır.Solak çocuklara,sağ ellerini kullandırmak zor oluyorsa, hiç olmazsa sol elle kalemin tutuş şekli,kağıdın yerleştirilme şekli öğretilmeli ve daha hızlı yazmaları temin edilmelidir.Solak olan çocuklarda, diğer çocuklara göre okuma zorluğu daha fazla görülmektedir.Sağ veya sol elini ustaca kullanmakta zorluk çeken çocukların aynı zamanda, konuşmada da zorluk çektikleri ve kekemeliğin söz konusu olabildiği tespit edilmiştir.Yapılan araştırmalarda solaklığın toplumdaki oranı, yüzde 4 ile yüzde 7 kadar bulunmuştur. Solaklıkla, doğuştan her iki eli de aynı derecede kullanabilme kabiliyetini birbirinden ayırmak gerekir. İki eli de aynı derecede kullanabilme hususu, Allahu  tealanın bazı kişilere verdiği bir kabiliyettir. Dinimizde bilhassa yeme ve içmede, sağ elin kullanılması ehemmiyet arzeder.Yüce dinimizde, yeme içme başta olmak üzere diğer nezih işlerin sağ elle, taharetlenmek gibi işlerin de sol elle yapılması istenir ve tavsiye edilir.Müslüman ülkelerde solaklığın daha az görülmesi bu yüzdendir.Solaklık telkinle bırakıla biliyorsa ihmal etmemeli, irsi, fiziki veya zihni bir sebebe bağlı ise terk edilmesi için ısrar etmemeli ve böyle olanlar sırf bu sebepten hor görülmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Solaklık
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?