Zayıflatan Çaylar

Zayıflatan Çaylar

Zayıflamak için yapmamız gereken en önemli şey aldığımız kalorinin gün içinde harcadığınız kaloriden az olmasıdır.Düzenli egzersize de başlanmalıdır.Bazı bitkisel çaylar gerçekten metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakılmasını kolaylaştırarak veya fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olarak diyetinize bağlılıkla devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayabilir.

Zayıflama Çayları Nelerdir;

Kilo  vermemize yardımcı olan metebolizmanızı hızlandıran ve yağ yakımını kolaylaştıran başlıca zayıflama çayları aşağıdaki gibidir.

Yeşil çay

Pu-erh çayı

Beyaz çay

Kuş otu çayı

Yaban mersini çayı

Zencefil çayı

Maydanoz çayı

Yerba mete çayı

Tarçın çayı

Sarımsaklı zayıflama çayı

   Sarımsaklı zayıflama çayı nedir?

sarımsak ilk çağlardan beri ilaç olarak kullanılmış ve mucizevi faydaları çok uzun yıllardır keşfedilmiş bulunmaktadır. bağışıklığı korumasının yanı sıra zayıflamaya da etkilerinin olduğu kesinleşmiş, son zamanlarda zayıflama denilince akla ilk gelen zayıflama bitkilerinden biri olmuştur.Sarımsak zayıflama çayını sizde evlerinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Sarımsak çayı nasıl yapılır?

Taze bir zencefil parçasını bir bardak suda altı dakika boyunca kaynatın ve iki diş sarımsağı havanda ezip ikişer çay kaşığı limon suyu  ve bal ekleyin iyice karıştırdıktan sonra demlemeye bırakın ve süzün. Ardından çayın soğumasını bekleyin ve çayı soğuk için.

Dr. Ender Saraç zayıflamak isteyenlerin bu çayı sabah akşam içmelerini öneriyor ve zayıflamanın beyinde başladığını ve ağızdan devam ettiğini de belirtiyor.

Yeşil Çay

Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler( bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması. 35 Erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2,5 kiloya 1,3 kilo ortalamasıyla)verdikleri tespit edilmiş. Kilo vermenin yanı sıra, yeşil çay içenlerin kötü kolesterolünde düşme kaydedilmiş.

Pu-Erh Çayı

Puer çayı Dr Mehmet Öz’ün zayıflatan çaylar listesinde ilk sırada yer alıyor. Puerh çayının zayıflama etkisi, sabahları içildiğinde yağ hücrelerini küçültmesinden ve uzun dönemde vücuttaki yağ oranını azaltmasından kaynaklanıyor.En azından bir kaç hafta denemeye değer.

Beyaz Çay

Beyaz çay Dr Mehmet özün kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiği bir diğer çaydır.Gıdalar yoluyla alınan yağın  vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önlüyor.Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.

Kuş Otu Çayı

Hafif müshil etkisi bulunan kuş otu çayı, şişliği önler ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan bitki bağırsakları temizleme özelliğine sahip. Akşam üzeri 1 bardak kuş otu çayı içerek mide şişliği ve ödem gibi sorunları azaltabilirsiniz.

Yaban mersini  Çayı

Yaban mersini çayının en büyük özelliği kan şekerini dengeleyerek yemek masasına oturmadan önce açlığınızı hafifletmesi. Akşam yemeğinden önce 1 bardak yaban mersini çayıiçerek yemek sırasında aşırıya kaçmadan daha az kaloriyle masadan kalkabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil çayının en önemli özellikleri mide sakinleştirmesi, bulantıyı alması ve sindirimi kolaylaştırmasıdır. Ayrıca metebolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu söyleniyor ama bu alanda yapılmış bir çalışma yoktur ama faydalı bir içecek olarak tüketilmelidir.

Tarçın Çayı

Tarçın çayının termojenik efekti vardır. Bunun anlamı, vücut sıcaklığını yükseltir ve metebolizmanın harcadığı enerjiyi arttırır. Bunun dışında kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolestrolü dengeler. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabilir veya hazırladığınız bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayının yakılan kaloriyi arttırma veya yağ yakılmasını hızlandırma gibi özellikleri yok. Buna rağmen diyet listelerinde sıkça yer almasının nedeni sindirimi kolaylaştırması ve fazla suyun  vücuttan atılmasını sağlayarak sizi tartıda 1 adım öne geçirmesi diğer bir faydası ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitki olması.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?